Jednym z elementów stawu kolanowego, który stosunkowo często ulega zapaleniu, jest kaletka przedrzepkowa. Nawracający proces zapalny wymaga operacyjnego usunięcia kaletki, ponieważ obecność odczynu zapalnego powoduje ból, zaczerwienienie oraz zwiększenie obrysu stawu kolanowego. To z kolei znacznie utrudnia sprawne funkcjonowanie.


Po co nam kaletka przedrzepkowa?

Kaletka przedrzepkowa to element, który pełni funkcję amortyzującą dla naszych stawów kolanowych. Na co dzień nie odczuwamy jej obecności, ponieważ kaletka znajduje się w fazie „uśpienia”. Dopiero proces zapalny powoduje powiększenie się kaletki w wyniku produkcji płynu przez podrażnioną błonę maziową wyścielającą jej wnętrze.
Nie ma reguły co do częstotliwości występowania tego schorzenia, ale na zapalenie kaletki narażone są w szczególności osoby, które na co dzień pracują przez wiele godzin w pozycji obciążającej stawy kolanowe, np. klęcząc.
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania tego problemu jest podrażnienie mechaniczne, dlatego też bardzo łatwo można zaobserwować, że z kolanem dzieje się coś niedobrego. W jego obrębie, dokładniej z przodu kolana, pojawia się obrzęk, ból i zaczerwienienie.


Objawy

W jaki sposób rozpoznać zapalenie kaletki przedrzepkowej? Przede wszystkim poprzez obserwację kolana. Silny obrzęk, zaczerwienienie, ból, ograniczenie ruchu stawu czy drętwienie, wynikające z rozpierającego efektu zgromadzonego w kaletce płynu, to jedne z najczęściej spotykanych objawów tego schorzenia. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Niezwłocznie po tym, jak tylko zaobserwujemy pierwsze symptomy.

Warto mieć na uwadze, że w tym przypadku nie zawsze występuje ból. Jeśli jednak się pojawia, to na powierzchni przedniej stawu kolanowego.


Wskazania do zabiegu

Zabieg jest konieczny, gdy kilkukrotne nakłucia kaletki nie przynoszą rezultatu, a objawy takie jak duży obrzęk, ból, zaczerwienienie i ograniczenie ruchu stawu nie ustępują. Kto może poddać się zabiegowi? Każda osoba z objawami zapalenia kaletki przedrzepkowej, zakwalifikowana do tego zabiegu przez ortopedę i anestezjologa.


Przeciwskazania zdrowotne do zabiegu:

• choroba nowotworowa,
• otyłość,
• żylaki,
• ubytki neurologiczne, niewydolność mięśniowa,
• inne przeciwwskazania internistyczne.


W jaki sposób przygotować się do zabiegu?
na 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygenHbs, przeciwciała ANTY-HCV,
w sytuacji schorzeń nieortopedycznych, Pacjent powinien dostarczyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu,
na 7 dni przed zabiegiem Pacjent powinien odstawić leki rozrzedzające krew takie jak Acenocumarol czy Sintron,
na 6 godzin przed zabiegiem Pacjent nie powinien nic jeść i pić.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Sam zabieg usunięcia kaletki przedrzepkowej odbywa się poprzez nacięcie w skórze wielkości 4-6 cm. Po usunięciu kaletki następuje szycie i badanie histopatologiczne uzyskanego materiału. Podczas zabiegu stosuje się zwykle znieczulenie podpajęczynówkowe (rodzaj znieczulenia, podczas którego Pacjent pozostaje w pełni świadomy), a okres rekonwalescencji trwa ok. 4-6 tygodni.


Ćwiczenia po zabiegu

Jak w przypadku większości urazów i kontuzji, w początkowym okresie pozabiegowym zaleca się przede wszystkim odpoczynek. Istotny wpływ na gojenie ran i powrót do zdrowia ma również chłodzenie operowanego miejsca.

Pamiętajmy, że zbyt duża ilość ruchu może spowodować obrzęk i krwawienie. Do pełnej aktywności można powrócić stopniowo, zaczynajac umiarkowaną aktywność już po kilku dniach od zabiegu, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem.


Jak zapisać się na zabieg?


Skierowanie za zabieg zostaje wystawione po dokładnych badaniach i konsultacjach z lekarzem ortopedą. Aby zapisać się na wizytę, wystarczy przejść na stronę serwisu Znany Lekarz. Następnie należy wybrać ortopedę oraz odpowiadający nam termin oraz uzupełnić podstawowe dane, aby wizyta została umówiona.

Jest także możliwość rejestracji telefonicznej pod numerem 61 666 04 90.